Duszpasterze

Ks. Rezydent Ś.p. Kazimierz Terlikowski

: Parafia pw »
ul.:
kod, poczta
data urodzin: 1932-02-02 Zmarł: 2008-03-02
data imienin: 30 listopada
data święceń: 1956-06-24
w kapłaństwie: 51 lat
Kilka słów o sobie: Dnia 2 marca br. w wieku 76. lat zmarł w Domu Księży Emerytów w Kamieniu Pomorskim ks. Kazimierz Terlikowski, kapłan naszej archidiecezji


Ksiądz Kazimierz urodził się 2 lutego 1932 r. w Pawłowie w Archidiecezji Lwowskiej. Chrzest święty przyjął 2 marca 1932 r. w kościele parafialnym pw. św. Marcina. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 r. dla ówczesnej Administracji Gorzowskiej.



Pracował w następujących parafiach:

Krosno Odrzańskie, św.Jadwigi 06.10.56 - 16.08.57 - wikariusz
Międzyrzecz, św. Jana Chrzciciela 16.08.57 - 01.06.59 - wikariusz
Szczecin, Najsw. Zbawiciela 01.06.59 - 01.07.61 - wikariusz
Świebodzin, św. Michała 01.07.61 - 30.06.62 - wikariusz
Białogard, NSPJ 30.06.62 - 30.06.65 - wikariusz
Kołczygłowy, Chrystusa Króla 30.06.65 - 21.01.66 - wikariusz
Ryszewko, Wniebowzięcia NMP 21.01.66 - 01.08.81 - administrator
Lubanowo, Chrystusa Króla 01.08.81 - 31.12.85 - administrator
Wierzbięcin, Niepokalanego Serca NMP 31.12.81 - 25.08.90 - proboszcz
Krąpiel, św. Maksymiliana 25.08.90 - 07.08.01 - proboszcz

Od 07.08.2003 na własną prośbę zwolniony z obowiązków proboszcza ze względu na zły stan zdrowia.

Msza św. żałobna w kościele konkatedralnym w Kamieniu Pomorskim w środę, 5.03.2008 r. o godz. 13.00
Pogrzeb we czwartek, 6.03.2008 r. w Świdnicy k. Zielonej Góry o godz. 12.00 (Msza św. i złożenie do grobu)

Pamiętajmy o zmarłym w modlitwie.
Brak uprawnień do edycji.

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Polecane:

Promocja nowych lektorów i ceremoniarzy parafialnych

W sobotę przed IV Niedzielą Wielkanocną, tzw. Niedzielą Dobrego Pasterza, w kościele seminarium duchownego w Szczecinie, odbyła się uroczysta promocja lektorów i ceremoniarzy parafialnych. Mszy świętej przewodniczył Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita azczecińsko-kamieński, a homilię wygłosił Ks. Biskup Bronisław Bernacki, biskup odesko-symferopolski. Po uroczystościach liturgicznych odbyła się uroczysta agapa i turniej z nagrodami dla ministrantów. 
 
Fot. al. M. Kuligowski
»

Od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej do Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej (1945-1995)

Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.

15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.

»

Wybrane zagadnienia z dziejów Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim do 1945 roku

Pierwsze próby chrystianizacji Pomorza Zachodniego miały już miejsce za czasów księcia Bolesława Chrobrego. Myślano wówczas, że powołane do życia w 1000 roku biskupstwo kołobrzeskie w ramach metropolii gnieźnieńskiej przyniesie nie tylko obfite owoce w postaci przyjęcia przez miejscowy lud wiary katolickiej, ale również na stałe zwiąże polityczno-kościelnie losy Pomorza Zachodniego z Polską. Niestety w wyniku reakcji pogańskiej biskupstwo w Kołobrzegu upadło, a jego pasterz, biskup Reinbern, powrócił na dwór Chrobrego, by w roku 1018 zakończyć życie na odległej Rusi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone