1 Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha Sobota III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 22 września 2015 17:13 wyświetleń: 7918

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

Wielki Post, to czas modlitwy, czas dziękczynienia za zbawczą miłość Chrystusa, czas nawrócenia i otwarcia serc na miłość, na braci i siostry, a w naszym przypadku - nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej - na miłość do ludzi chorych. W takim tle 29 marca 2014 roku w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Przewodniczył nam ks. kan. dr Wojciech Zimny, opiekun szafarzy nadzwyczajnych, a w spotkaniu uczestniczył także, zaproszony przez ks. Wojciecha, ks. Tomasz Ceniuch z Apostolatu Chorych, który na co dzień zajmuje się ludźmi bezdomnymi chorymi.

Takie Dni Skupienia odbywają się dwa razy do roku: raz - w Wielkim Poście, drugi raz - w czasie Adwentu. W czasie Dni Skupienia jest czas na świadectwa i dzielenie się doświadczeniami z posługi szafarza pośród chorych. I tym razem świadectwa były bardzo bogate i różnorodne - i to zarówno w formie jak i w treści. Wielu z nas mówiło o swoich problemach w środowiskach, w których pełnimy posługę. Jednak wszystkie świadectwa miały jeden wspólny mianownik: radość i szczęście, wyrażane przez odwiedzanych chorych - czasem spontanicznie, niekiedy z dozą nieśmiałości - z faktu przyjęcia Chrystusa Eucharystycznego. W trakcie pełnienia tej posługi, daje się zauważyć, ze Eucharystia jest dla nich najistotniejsza. Czują, że sam Chrystus pragnie wejść w ich życie i napełnić je swoją łaską.

Po podzieleniu się przez szafarzy świadectwami, swoimi doświadczeniami w pracy z chorymi podzielił się ks. Tomasz Ceniuch. Były to spostrzeżenia bardzo głębokie, z samej istoty pracy z chorymi, które na pewno nas wzbogaciły i zostaną wykorzystane w naszej posłudze szafarza.

W czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu, każdy z nas miał okazję na osobiste spotkanie z Chrystusem, podziękowanie za otrzymany dar posługi szafarza i podzielenie się swoimi problemami.

Wtedy był czas na chwile refleksji i zastanowienie się nad swoją posługą szafarza: czy pełnię ją należycie? czy jest ona zgodna z wolą Bożą? czy wykorzystuję wszystkie możliwości do jej pełnienia?

Niestety, odczułem pewien niedosyt z faktu, ze nie w pełni wykorzystuję dar posługi szafarza z powodu braku chorych pragnących przyjmować co niedzielę Chrystusa Eucharystycznego.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, co do oceny mojej posługi przez otoczenie zewnętrzne: chorych, ich rodziny, parafian, księży, proboszcza? I tutaj bardzo trafnej odpowiedzi udzielił nam ks. Tomasz: "nie jest ważne, co ludzie o nas myślą, ale co Pan Bóg o nas myśli". I niech tak pozostanie.

Pozostała jeszcze Eucharystia, posiłek i po podsumowaniu przez ks. Wojciecha, zakończył się ten Wielkopostny Dzień Skupienia.

Pożegnanie ze wszystkimi szafarzami-kolegami, każdy wraca do posługi do swojej parafii. I do następnego spotkania. Kiedy? - to już zależy od naszego opiekuna - ks. Wojciecha.

Chwała Panu!

Amadeusz Szejba
parafia pw. św. Stanisława BM Szczecin-Klęskowo

aktualizowano: 2015-09-23 13:42
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności