1 Biskupi Archidiecezji | Kościół Szczecińsko-kamieński
Biskupi Archidiecezji 7 maja 2010 19:01 wyświetleń: 17398

Pożegnanie Arcybiskupa Seniora Zygmunta Kamińskiego

W piatek, 7 maja, odbyły się uroczystości pogrzebowe Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego. Ostatnia droga zmarłego Pasterza rozpoczęła się o godz. 7 rano od Jutrzni za zmarłych i Mszy Świętej w szczeciński seminarium duchownym i zakończyła złożeniem w Krypcie Biskupów Szczecińsko-Kamieńskich w szczecińskiej katedrze.
Zobacz galeria zdjęć: seminarium, katedra
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
► więcej
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kardynał Józef Glemp przewodniczył piątkowej Mszy Świętej pogrzebowej o godz. 13.00 za zmarłego 1 maja 2010 r. Księdza Arcybiskupa Seniora Zygmunta Kamińskiego. W uroczystej koncelebrze w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej uczestniczyło, obok licznych kapłanów (ok. 300) 26 biskupów z kraju i za granicy, a wśród nich Prymas Polski abp Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński, Sekretarza KEP bp Stanisław Budzik, z diecezji pochodzenia abp Józef Życiński, Metropolita Lubelski, z poprzedniej diecezji posługiwania bp Piotr Libera, Biskup Płocki oraz abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski, jak również bp Włodzimierz Roman Juszczak z Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej  Kościoła Bizantyjsko-Ukraińskiego. Homilię wygłosił bp Andrzej Suski, Biskup Toruński. Wśród zebranych w katedrze byli szczecinianie, ale również wierni z Diecezji Płockiej - poprzedniej diecezji zmarłego. Władze samorządowe reprezentowali prezydent Szczecina Piotr Krzystek, marszałek województwa Władysław Husejko i wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.

 
- Pokochał kapłaństwo klarowne, czytelne, wyraziste i jednoznaczne - mówił w homilii podczas porannej Mszy Świętej o godz. 10.00 w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym Metropolita Szczecińsko-Kamieński Arcybiskup Andrzej Dzięga. - Zależało mu również na sprawach świata, również tych, które należały do zakresu kompetencji świeckich.
 
Poranne modlitwy w seminarium, w obecności duchownych, sióstr zakonnych, alumnów i mieszkańców Szczecina rozpoczęły się o 7.00 jutrznią, którą prowadził bp Tadeusz Pieronek – osobisty przyjaciel zmarłego Arcybiskupa. Modlitewne czuwanie odbywało się początkowo przy otwartej trumnie. Przed Mszą Świętą o godz. 10.00 została ostatecznie zamknięta. Po liturgii trumna została przewieziona do katedry, gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie.
 
Arcybiskup Senior Zygmunt Kamiński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w normowaniu stosunków Państwo-Kościół, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju nauk teologicznych. Odznaczenie na ręce abpa Andrzeja Dzięgi przekazał, obecny na uroczystościach pogrzebowych, wicepremier Waldemar Pawlak.
 
- Był otwarty na ludzi, rozmawiał z każdym, ale nigdy za cenę zdrady Chrystusa, Kościoła i swego sumienia - mówił bp Andrzej Suski, ordynariusz Diecezji Toruńskiej w homilii w trakcie Mszy Świętej pogrzebowej.
 
Bp Suski podkreślał w kazaniu niezłomność poglądów zmarłego. - Poczucie wierności zasadom niepodważalnym kazało mu niejednokrotnie powiedzieć non possumus - kontynuował ordynariusz Diecezji Toruńskiej.
 
- 3 miesiące przed śmiercią Księdza Arcybiskupa lubelski oddział IPN zwrócił się do mnie z prośbą o udostępnienie fotografii z jego święceń biskupich lub prymicji kapłańskich, bo jest przygotowywany kolejny tom z serii IPN-owskiej "Niezłomni", który będzie poświęcony w dużym stopniu Arcybiskupowi ukazując jak bardzo władze starały się utrudniać jego działalność w czasach PRL-u - mówił abp Józef Życiński, Metropolita Lubelski. Zmarły Arcybiskup pochodził z Lubelszczyzny. 
 
- Był zawsze zatroskany o człowieka - wspomina jedna z parafianek, która przyjechała z Płocka. Ci, którzy mieli okazję rozmawiać z nim podczas jego posługi na Pomorzu Zachodnim mówią, że wśród poruszanych tematów była ochrona życia i rodzina.
 
Arcybiskup Zygmunt Kamiński zmarł 1 maja. Miał 77 lat. Na czele Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego stał od 1999 do 2009 roku będąc drugim Metropolitą Szczecińsko-Kamieńskim. Spoczął w Krypcie Biskupów Szczecińsko-Kamieńskich w Bazylice Archikatedralnej, gdzie jest już pochowany jego poprzednik abp Marian Przykucki.
 
Piotr Kołodziejski

 

aktualizowano: 2013-01-13 22:02

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone