Środa, 17 października 2018 r. imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora Środa XXVIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Ignacego Antiocheńskiego
WSPÓLNOTY 13 listopada 2017 10:25 wyświetleń: 3686 S.Z.

Zmarł Ks. Infułat Stanisław Szwajkosz

Z żalem, ale i z nadzieją wypływającą z wiary w zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa informujemy, że 12 listopada 2017 r., w Godzinie Miłosierdzia, w wieku 85 lat życia i 58 lat kapłaństwa, zmarł Ksiądz Infułat Stanisław Szwajkosz, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie.

Uroczystości pogrzebowe będą miały następujący przebieg:

1. Środa, 15 listopada - parafia pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie

 - godz. 18:00 – Msza święta za zamarłego Kapłana i pożegnalna we wspólnocie parafialnej i dekanalnej.

2. Czwartek 16 listopada - Bazylika Katedralna w Szczecinie

- godz. 9:00 – wystawienie trumny z ciałem; 

- godz. 9:30 – Liturgia Godzin (jutrznia za zmarłych);

- godz. 10:00 – uroczysta Msza święta pogrzebowa;

- po Mszy świętej złożenie ciała śp. Księdza Infułata Stanisława Szwajkosza w grobowcu kapłańskim na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.


Ksiądz Infułat Stanisław Szwajkosz urodził się 5 października 1932 r. w Nieczajnej (Diecezja Tarnowska). Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1959 r.

Posługiwał w następujących parafiach:

Sulęcin, św. Henryka                   01.09.1959 - 01.07.1961 - wikariusz
Stara Dąbrowa                            01.07.1961 - 30.06.1962 - wikariusz
Bledzewo, św. Katarzyny              30.06.1962 - 30.06.1965 - wikariusz
Zieleniewo                                   30.06.1965 - 02.07.1966 - wikariusz
Szczecin,  św. Stanisława Kostki    02.07.1966 - 01.08.1971 - wikariusz
Świnoujście, NMP Gwiazdy Morza   01.08.1971 - 14.07.1973 - wikariusz
Świnoujście, Chrystusa Króla        14.07.1973 - 28.06.1981 - proboszcz z zadaniem budowy kościoła św. Wojciecha na Warszowie
Szczecin, św. Stanisława Kostki     28.06.1981 - 15.02.2010 - proboszcz
Szczecin, św. Stanisława Kostki     15.02.2010 – 12.11.2017 - rezydent

Sprawował następujące urzędy i godności:

Promotor Kamieńskiej Kapituły Kolegiackiej – 01.03.1980 (od momentu ukonstytuowania się Kapituły)
Wikariusz Generalny – 11.06.1984 – 30.04.1999
Ustanowiony Prałatem Honorowym Jego Świątobliwości – 14.11.1985
Pełniący obowiązki Ekonoma Diecezji – 17.06.1991 – 31.10. 1992
Ustanowiony Protonotariuszem Apostolskim Supra Numerum (infułat) - 09.10.1996
Prepozyt Kamieńskiej Kapituły Katedralnej - 03.10.1997
Wikariusz Biskupi - 27.09.2000 – 15.02.2010 (sprawy budowlane i sztuki sakralnej)
Kawaler Wielkiego Orderu Świętego Ottona z Bambergu – 01.04.2010.

Pamiętajmy o śp. Księdzu Infułacie Stanisławie Szwajkoszu w naszych modlitwach.


Charakter posługi śp. Ks. Infułata Stanisława Szwajkosza miał wymiar ponad parafialny dla całej Diecezji, a później Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Już Biskup Kazimierz Majdański, jako ówczesny Biskup Szczecińsko-Kamieński, powierzył Księdzu Infułatowi posługę Wikariusza Generalnego oraz odpowiedzialności za sprawy budowlane i sztuki sakralnej Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej. W następstwie tej nominacji, dość szybko, były zlecane Księdzu Infułatowi inne, odpowiedzialne zadania. Wśród nich należy zauważyć powierzenie odpowiedzialności m. in. za budowę budynków Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, a w późniejszych latach budowę budynku Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej oraz budowę bazy duszpasterskiej przy Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie, która do dzisiaj służy także całej Archidiecezji.

W 1954 r. opuścił Ksiądz Infułat swoje rodzinne strony rozpoczynając drogę do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Od tego momentu związał całe swe życie kapłańskie z Kościołem na Pomorzu Zachodnim. Jako stosunkowo młodemu kapłanowi powierzono odpowiedzialność za samodzielną placówkę w Świnoujściu, z trudnym zadaniem budowy nowego kościoła pw. św. Wojciecha w Świnoujściu – Warszowie.

Szczególnie umiłowaną wspólnotą stała się Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie, w której Ksiądz Infułat pracował, najpierw jako wikariusz, w latach 1966-1971, a następnie jako proboszcz, od 28 czerwca 1981 r. W tej „stoczniowej” parafii przyszło się zmierzyć z trudnymi wyzwaniami, zwłaszcza gdy dokonywały się w Szczecinie społeczne przeobrażenia. Godna odnotowania jest nie tylko kapłańska posługa na terenie kościoła, ale też obecność z posługą sakramentalną wśród robotników i ich rodzin w czasie strajków. Swoją obecnością wśród stoczniowców i ludzi pracy, skupionych na tym terenie, współtworzył rzeczywistość tamtych dni, kiedy upominano się o ludzką godność i prawa człowieka pracy. Wierność ludziom i wartościom, o które ci ludzie walczyli, potwierdzał przez następne lata, gdy przychodziły kolejne rocznice stoczniowych wydarzeń.

Kapłani i katolicy świeccy świadczyli o wielkiej gorliwości, z jaką Ksiądz Infułat oddawał się pracy duszpasterskiej przez minione lata. O tej gorliwości świadczy także troska o stan materialny kościoła i budynków parafialnych. Dzięki zapobiegliwości Księdza Infułata powstał również kompleks budynków, które, służąc kiedyś celom katechetycznym, dziś stanowią zaplecze konieczne dla funkcjonowania ważnych dla życia naszej Archidiecezji instytucji, jak diecezjalne Radio Plus Szczecin i Apteka.

Znakiem wrażliwości i dostrzegania ogromnej wagi działalności charytatywnej w życiu Kościoła było zorganizowanie przez Księdza Infułata w budynkach parafialnych pomieszczeń, umożliwiających Siostrom Misjonarkom Miłości podjęcie pierwszej posługi w Szczecinie. Dzięki temu mogliśmy gościć w Szczecinie, w Parafii św. Stanisława Kostki, dziś już świętą, Matkę Teresę z Kalkuty.

aktualizowano: 2017-11-17 10:26
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2018

W dniach od 28 do 29 września 2018 roku miała miejsce coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym odbyło się czuwanie, prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. O północy odprawiona została uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Ks. Biskup Henryk Wejman, a podczas której homilię wygłosił Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga. Trud podróży i całonocnego czuwania pielgrzymów zakończony został poranną Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach i błogosławieństwem pod figurą św. Jana Pawła II, które jak powiedział ks. Arcybiskup, stało się już tradycją.
fot. al. M. Kuligowski
fot. al. Ł. Knapkiewicz
»

Konferencja naukowa - KOŚCIÓŁ KATOLICKI NA POMORZU ZACHODNIM W LATACH 1979–1989/1990

W dniach 16-17 października 2018 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędzie się konferencja naukowa "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1979–1989/90". Okres ten był czasem niezmiernie ważnym i przełomowym w naszej Ojczyźnie, a w procesie odzyskiwania pełnej wolności Kosciół Katolicki w Polsce miał swój niezatarty i niezaprzeczalny udział. Konferencja zorganizowano przy współracy z IPN.

 

»

Od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej do Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej (1945-1995)

Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.

15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności