1 Szczecińscy piesi pielgrzymi już na Jasnej Górze | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha Sobota III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 4 października 2010 20:35 wyświetleń: 6415 x. S.Z.

Szczecińscy piesi pielgrzymi już na Jasnej Górze

Szczecińska Piesza Pielgrzymka już po raz 26. dotarła na Jasną Górę. To jedna z najdłuższych, jeśli nie najdłuższa piesza pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium. Grupa pielgrzymów wyruszająca ze Świnoujścia miała do pokonania 622 km podczas 19 dni marszu.

Szczecińska Piesza Pielgrzymka już po raz 26. dotarła na Jasną Górę. To jedna z najdłuższych, jeśli nie najdłuższa piesza pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium. Grupa pielgrzymów wyruszająca ze Świnoujścia miała do pokonania 622 km podczas 19 dni marszu. Pielgrzymów na Jasną Górę wprowadził Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.
W tym roku na szlak wyruszyło 350 pielgrzymów w dwóch grupach: św. Ottona i św. Jakuba. Grupa św. Ottona gromadziła głównie pielgrzymów ze Szczecina, w którym to mieście mieszka połowa wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Grupa św. Jakuba to tzw. grupa promienista. Pielgrzymi w mniejszych grupach wychodzą w różnych miejscowości, m. in. ze Świnoujścia, z którego to wiedzie najdłuższy szlak na Jasną Górę oraz z Łukęcina i Myśliborza, aby połączyć się w Choszcznie w jedna grupę pielgrzymów i maszerować razem.
Obok troski o pielgrzymiego ducha przez modlitwy i konferencje, nie zabrakło na pielgrzymim szlaku troski o dobry humor i rozweselenie serca. Pielgrzymi tradycyjnie rozegrali mecz piłkarski księża i klerycy kontra służba porządkowa (3:1 dla duchowieństwa). Nie zabrakło więc emocji i gorącego kibicowania.
Pielgrzymom towarzyszyło w tym roku 14 kapłanów i 14 kleryków. Opiekę medyczną sprawowało 10 osób w tym pielęgniarki i studenci Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Pielgrzymce przez cała trasę towarzyszył także ambulans Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Nad bezpiecznym przejściem czuwało 10 porządkowych, którzy już od kilku lat są systematycznie szkolenie przy współpracy ze szczecińska Policją.
Pielgrzymka od lat posiada swój własny portal internetowy www.szczecinska.pl, na którym umieszczane były bieżące relacje z trasy, a także i sami pielgrzymi mogli dołączać swoje zdjęcia tworząc własne galerie.
W tym roku po raz pierwszy został wydany Przewodnik Turystyczny "Szlakiem SZCZECIŃSKIEJ" autorstwa Małgorzaty i Tomasza Dudów, w którym można znaleźć w profesjonalny sposób opisaną całą trasę pielgrzymki ilustrowaną licznymi zdjęciami i mapami.
Przewodnik jest dostępny w biurze Fundacji SZCZECIŃSKA oraz niebawem w księgarniach przy Katedrze Szczecińskiej i Kurii Metropolitalnej.

aktualizowano: 2011-03-12 12:16
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności