1 Spotkanie ze Słowem – warsztaty metodyczne dla katechetów z udziałem aktorów teatrów warszawskich | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 24 marca 2018 12:02 wyświetleń: 11730 pf

Spotkanie ze Słowem – warsztaty metodyczne dla katechetów z udziałem aktorów teatrów warszawskich

Wiara, nadzieja i miłość to trzy cnoty teologalne stanowiące fundamentalną wartość życia człowieka. W dzisiejszym świecie, gdzie eliminuje się chrześcijański system wartości potrzeba ludzi, którzy zaczną o nich głośniej mówić. Można było się o tym przekonać w sztuce Ernesta Brylla „Wieczernik”. Tematyka wciąż aktualna, ponadczasowa, tym bardziej do medytacji przed niedzielą palmową.

23 marca 2018 r. o godzinie 15.00 w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbyły się wiosenne warsztaty metodyczne dla katechetów. Poprowadzili je aktorzy teatrów warszawskich: Ewa Dałkowska, Radosław Pazura, Marcin Kwaśny, Antoni Barłowski oraz Ksawery Szlenkier. W warsztatach wzięło udział przeszło 500 katechetów i nauczycieli.

Bezpośrednio po szkoleniu, z udziałem aktorów, został zaprezentowany spektakl zatytułowany „Sceny z Wieczernika” Ernesta Brylla w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. Rolę św. Piotra zagrał Marcin Kwaśny, w niewiernego Tomasza wcielił się Radosław Pazura, Antoni Barłowski był św. Janem, a Ewa Dałkowska zagrała Marię Magdalenę. Ksawery Szlenkier był w tej sztuce tajemniczym „Nieznajomym”.
Osobiście jestem pod wrażeniem przedstawienia, które w pierwszej chwili, bez bogatej scenografii było dla mnie zdziwieniem. Jednak ku mojemu zaskoczeniu było ono wyjątkowe mimo skromnych środków i rekwizytów teatralnych. Spektakl miał swoje duchowe przesłanie.
Akcja spektaklu rozgrywa się bezpośrednio po śmierci Chrystusa w wieczerniku. Uczniowie przeżywają ból, smutek, zwątpienie. Zastanawiają się co będzie dalej z ich życiem. Pojawiają się wśród apostołów różne problemy. Jednym z nich jest kryzys wiary. Momentem przełomowym w spektaklu staje się świadectwo Marii Magdaleny, która opowiada o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym. Jej słowo staje się dla Piotra i Jana początkiem „biegu” do miejsca, gdzie złożono ich Pana.

Najbardziej podobała mi się odegrana przez Radosława Pazurę rola św. Tomasza. Zapewne to sentyment studentki teologii, która zawsze broniła św. Tomasza, którego nazwano „niewiernym”. Św. Tomasz to ciekawa postać. Ernest Bryll w swojej sztuce położył nacisk na osobę Tomasza, który w Jezusie nie widział Boga oraz panicznie bał się z Nim spotkania. Dlatego też słowa Radka Pazury, scenicznego Tomasza, że „Jezus chyba do mnie nie przyjdzie…, a jak przyjdzie to jak Mu spojrzę w oczy…, co Mu powiem?” były również poruszające moje serce. Poruszające dlatego, że brak wiary, nadziei i miłości dotyka przecież wielu ludzi w dzisiejszym świecie.

Cały spektakl odczytałam w tematyce poszukiwania wiary. Dziś dostrzegam w osobie św. Piotra, św. Jana, św. Tomasza swoje doświadczenia religijne. Czasami też przemawia do mnie Maria Magdalena i jej radość ze spotkania Zmartwychwstałego. Jako katechetka powołana jestem, by wśród osób zmagających i borykających się z problemem wiary, nadziei i miłości dać świadectwo o Bogu, który jest i żyje. Szczególnie chcę to czynić wśród dzieci i młodzieży podczas katechezy. Dostrzegam, że brak wiary w Boga dotyka wielu ludzkich sumień.

Spektakl i rola św. Tomasza pokazała mi problem, a nawet problemy, z którymi borykamy się na co dzień. Przecież wiara, nadzieja i miłość nie są dodatkiem w życiu człowieka. Wszystkie trzy są łaską i darem Boga.

Uważam, że sztuka Brylla jest nadal aktualna w dzisiejszym świecie, w którym zauważa się coraz bardziej brak systemu wartości, agresywną laicyzację i ateizację społeczeństwa. Dziś potrzebujemy wiary, miłości i nadziei. Bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebujemy Boga i ludzi, by wyrazić najpełniej i najgłębiej w swoim człowieczeństwie wiarę, nadzieję i miłość. Dziękując Organizatorom – Wydziałowi Wychowania Katolickiego, polecam przedstawienie wszystkim ludziom prawdziwie szukającym Boga.

Sylwia Doruszewska-Świderska (katechetka)

aktualizowano: 2018-04-01 22:04
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności