1 NOWA PARAFIA, NOWY KRZYŻ, NOWY KOŚCIÓŁ… | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Czwartek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 17 października 2016 22:58 wyświetleń: 8211 S.Z.

NOWA PARAFIA, NOWY KRZYŻ, NOWY KOŚCIÓŁ…

W niedzielne popołudnie 25 września br. wspólnota parafialna w Kamieniu Pomorskim przeżywała niewątpliwie bardzo ważne duchowo, ale też historycznie ważne wydarzenie. Na ciągle powstającym i rozbudowującym się osiedlu Chopina (nazywanego „za wodą”) uroczyście poświęcono krzyż, którzy stanął w miejscu gdzie w niedalekiej przyszłości powstanie nowy kościół z własną siedzibą parafii.

Parafia pw. Św. Ojca Pio z Pietrelciny jest już, co prawda istniejącą parafią na terenie Kamienia Pomorskiego, ale bez własnego kościoła i domu parafialnego. Administratorem jej jest obecny proboszcz parafii konkatedralnej pw. Św. Ottona, ks. kan. Dariusz Żarkowski. On też jest pierwszym inicjatorem najpierw nabycia działki, a następnie przygotowania placu pod nowy obiekt sakralny na terenie miasta. Nową parafię pw. Św. Ojca Pio erygowano na mocy dekretu ks. abp. Andrzeja Dzięgi w 2010 roku. Terytorialnie swoim zasięgiem obejmuje całe tzw. Osiedle Chopina oraz okoliczne miejscowości: Grabowo, Chrząstowo i Żółcino.

Uroczystość poświęcenia krzyża rozpoczęła się koronką do Miłosierdzia Bożego, którą zainicjował ks. Proboszcz. Następnie dokonał uroczystego aktu poświęcenia krzyża, pod którym chwilę późnej sprawowano pierwszą Mszę Świętą na placu przeznaczonym pod nowy kościół. Oprócz ks. Proboszcza, który przewodniczył Liturgii obecni byli również: wicedziekan dekanatu Kamień Pomorski ks. kan. Zbigniew Niemasik - proboszcz z Dziwnówka, ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk - proboszcz z Nowogardu pochodzący z Kamienia Pomorskiego, a mieszkający w latach swojej młodości na osiedlu Chopina wraz ze swoimi parafianami oraz ks. kan. Kazimierz Podgórski - rezydent z Domu Księży Emerytów w Kamieniu Pomorskim. Parafianie z Nowogardu przywieźli ze sobą nawet relikwie Świętego, które podczas Mszy Świętej spoczywały na ołtarzu. Na Eucharystii zgromadzili się licznie parafianie z samego Osiedla, jak również z centrum Kamienia. W homilii ks. Dziekan przypomniał postać Świętego Patrona, jego szczególne dary i charyzmaty oraz nadzwyczajne zdolności, którymi obdarzył go Pan Bóg. Zwrócił uwagę na to, że św. Ojciec Pio oprócz wielu nadprzyrodzoności w swoim życiu, rozpoczął też wielką batalię o człowieka chorego i potrzebującego pomocy. Dlatego on będzie teraz szczególnym orędownikiem tutejszych parafian oraz wszystkich, którzy przybędą tu w sprawach trudnych, związanych z kondycją zarówno duchową jak i fizyczną. Być może w przyszłości to miejsce stanie się szczególnym dla wszystkich wypoczywających i regenerujących swoje siły w tutejszych sanatoriach, którzy właśnie tutaj za przyczyną Św. Ojca Pio będą prosić o łaskę uzdrowienia.    

Na zakończenie Eucharystii ks. Dziekan skierował serdeczne podziękowanie przede wszystkim tym osobom, które w bardzo dużym stopniu przyczyniły się do tego, aby ten teren przeznaczono na nową świątynię oraz już teraz mógł stanąć na nim krzyż. Jego wykonawcą był pan Waldemar Panek miejscowy rzemieślnik, zawsze otwarty na pomoc i współpracę z parafią. Bardzo dokładnie opisał uczestnikom spotkania, z jakiego materiału i jakie wymiary posiada krzyż. Wykonany został z czerwonego dębu, którego wiek szacować można na ok. 120 lat. Jego wymiary to 6,5 m wysokości, rozpiętość ramion 2,5 metra, a waży prawie 1,5 tony. Ks. Dariusz podziękował szczególnie, m.in. ówczesnym i obecnym władzom miejskim za wsparcie przy nabywaniu działki pod budowę. Słowo podziękowania skierował również do Państwa Chliszczów, którzy w czasie pobytu Ojca Świętego Franciszka w Polsce, przybyli na Jasną Górę, aby ten pobłogosławił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Nie sposób było wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do zapoczątkowania, na jeszcze częściowo zarośniętym placu, miejsca kultu ze specjalnym wstawiennictwem Świętego Kapucyna – Ojca Pio. Po części modlitewnej wszyscy wierni zgromadzeni na placu mogli skorzystać ze staropolskiej agapy przygotowanej przez wiele życzliwych osób.

I na tym wszystko wydawałoby się kończyć, ale… parafianie zgromadzeni na Mszy św. dostrzegli coś, co do dziś wydaje się wszystkim uczestnikom uroczystości na Bożą interwencję. Kiedy Msza Św. miała się ku końcowi, nad zgromadzonymi wiernymi można było zauważyć różnokolorową, podwójną – tęczę. Dobrze wiemy, że tęcza w Biblii występuje, jako symbol przymierza Pana Boga z ludźmi. Zatem oprócz tego, że udało się dokończyć wszelkie formalności na początkowym etapie powstającej parafii i kościoła, to każdy z nas wierzących dostrzegł jeszcze „palec Boży”, który niejako przypieczętował ten dzień i to miejsce, jako odpowiednie na budowę nowego kościoła pod wezwaniem szczególnego Świętego – wielkiego mistyka, giganta wiary, mającego szczególny wzgląd na ubogich i chorych – św. Ojca Pio.

tekst: Ks. Mateusz Pakuła

zdjęcia: Marek Dybionka

aktualizowano: 2016-12-11 15:01
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności