1 Dożynki w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha Sobota III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 31 sierpnia 2009 16:53 wyświetleń: 8971

Dożynki w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

W niedzielę, 30 sierpnia br., odbyły się Dożynki w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Były one zorganizowane w dwóch rejonach Archidiecezji, gromadząc przedstawicieli starostw, gmin i wiernych poszczególnych dekanatów.

Dla wiernych północnej części Archidiecezji zostaną one zorganizowane w Trzebiatowie, gdzie w Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.30 rozpocznie się zgłaszanie delegacji parafii. Następnie o godz. 12.00 uroczysta Mszę Świętą dziękczynną za plony sprawował Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz. Bezpośrednio po niej korowód dożynkowy przeszedł na Stadion Miejski w Trzebiatowie, gdzie miała miejsce część artystyczno-rozrywkowa uroczystości.
 
Wierni południowej części Archidiecezji i Miasta Szczecin zgromadzili się w Pyrzycach, gdzie w parafii pw. NMP Bolesnej o godz. 14.00 rozpocznie się prezentacja wieńców dożynkowych. O godz. 15.00, uroczystej Mszy Święte dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. Po liturgii odbyła się część artystyczna.
 
 
Dziękczynienie za plony w duchu solidarności
 
       Stało się już tradycją, ze tuz po zakończeniu żniw wszyscy rolnicy spotykają się na dziękczynieniu składanym Panu Bogu za to wszystko, co w tym roku urodziła Matka - Ziemia. Człowiek ze swej natury nastawiony jest na dziękczynienie. Ta jego cecha charakteru jest głęboko zakorzeniona w sercu i sumieniu. Umieć dziękować to znaczy dostrzec otrzymane dary i godnie z nich korzystać. Umieć dziękować to także zdawać sobie sprawę z tego, że człowiek powołany jest do tego, aby dzielić się wytworami swych rąk przede wszystkim z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Pięknym wymiarem tej cnoty ludzkiego serca jest coroczne Święto Dziękczynienia za Plony, znane w naszej tradycji Dożynkami. Od kilku lat miejscem archidiecezjalnych dożynek są Pyrzyce – historyczne miasto związane z misją chrystianizacyjną św. Ottona z Bambergu. Przybyły tutaj delegacje południowych dekanatów naszej archidiecezji, gdyż w tym roku dożynkowe spotkanie odbywało się także w Trzebiatowie w Sanktuarium Matki Bożej przed obrazem Macierzyństwa NMP, gdzie zgromadziły się północne dekanaty.
       Tegoroczne, pyrzyckie uwielbienie Boga za to, że nie zabraknie dla nikogo odrobiny chleba odbyło się jak zawsze na pięknie przygotowanym placu przy kościele NMP Bolesnej, o które zadbał ks dziekan Leszek Konieczny, gospodarz uroczystości. Głównym celebransem uroczystości był Metropolita Szczecińsko – Kamieńskiego Abp. Andrzej Dzięga który sprawował tę Eucharystię w koncelebrze z ks. bp. Janem Gałeckim, oraz z blisko 50 kapłanami. Obecni byli także parlamentarzyści ziemi zachodniopomorskiej, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewody, służby mundurowe, rektorzy szczecińskich wyższych uczelni, osoby odpowiedzialne w województwie za sektor rolniczy, władze samorządowe powiatów i gmin. Jednak najważniejsi byli sami rolnicy, którzy przywieźli ze sobą 46 misternie wykonanych wieńców dożynkowych. Zostały one zaprezentowane w korowodzie, który poprzedził dożynkowe świętowanie. Przedstawiały one niezwykłą gamę symboli i znaków poprzez akcenty eucharystyczne, papieskie, rolnicze świątyni. Godnym podkreślenia jest również fakt, że delegacje dożynkowe w niezwykle wzruszający sposób opowiadały o genezie powstania wieńca a także ubrane były w dużej części w regionalne, zdobne stroje ludowe. Dopełnieniem piękna uroczystości była oprawa wokalna a zadbały o nią połączone chóry z Bazyliki Mniejszej św. Jana Chrzciciela chór Nauczycielski Primo Vere oraz Cantate Deo pod dyrekcją ks. Zbigniewa Woźniaka. 
       Na początku Mszy św. głos zabrali Starostowie dożynek: Renata Kostrzewska z Jesionowa gm. Przelewice oraz Janusz Podrasko z Turze gm. Pyrzyce . Przynosząc do ołtarza chleb wypieczony z tegorocznego zboża poprosili o odprawienie Mszy św., pobłogosławienie chleba i rozdzielanie go tak, by starczyło go dla wszystkich ludzi. Wszystkich zgromadzonych powitał Ksiądz Arcybiskup: „ dziękujemy Bożej Opatrzności za dar ziarna, za tegoroczne zbiory, za możliwość pozyskania chleba. Modlimy sie o mądrą politykę gospodarczą wobec rolników. Prosimy też wszystkich ludzi mieszkających w miastach i nie pracujących na roli by dziękowali Bogu za dar chleba i dziękowali rolnikom za ich niełatwą służbę wobec polskiej Ziemi i polskiego Narodu. Składamy na ołtarzu bochen chleba w którym skupiają się szczere intencje naszego serca: wdzięczność, prośby, niepokoje i nadzieję. Niech to wszystko ofiara Jezusa Chrystusa obejmie, miłością przeniknie, solidarnością umocni i pokojem napełni.” Myśli zawarte w biblijnym, liturgicznym oraz dożynkowym przekazie podjął także w wygłoszonej homilii Pasterz Metropolii ks. abp Andrzej Dzięga:” ileż razy padło w prezentacji wieńców dożynkowych stwierdzenie – jesteśmy razem w tej wspólnocie aby dziękować Bogu za zbiory, za pogodę, za obfitość Bożej łaski. Jesteśmy tutaj także aby prosić o błogosławieństwo ze świadomością, że rolnicza praca ukierunkowana zawsze jest na przyszłość. Pragniemy modlić za tych, w których dłoniach składamy plon rolniczej pracy aby oni w gospodarskiej trosce też po gospodarsku uczestniczyli, aby dzięki ich posłudze ten chleb był dla wszystkich dostępny. Kiedy patrzę na te wieńce to w każdym kłosie widzę jak odżywa cała historia rocznej pracy rolnika. Bogu dziękuje za całe to pokolenie, które Bóg postawił na tej szczecińskiej, pyrzyckiej i zachodniopomorskiej ziemi i które to tę ziemie pokochało.” Nawiązał także Dostojny Celebrans do obchodów rocznicy zakończenia strajków i powstania Solidarności. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że solidarność to nie jeden przeciw drugiemu ale że solidarność to jeden i drugi niosący te same brzemiona. Apelował do wszystkich odpowiedzialnych za wizerunek ziemi zachodniopomorskiej o szacunek i wspólne niesienie odpowiedzialności za wszystkie problemy dnia codziennego. Zgoda i wspólnota serc to prawdziwa solidarność, której nam na nowo potrzeba.
     Po homilii Ks. arcybiskup dokonał poświęcenia wszystkich wieńców, chlebów i darów ofiarniczych. Podniosły charakter miała także procesja z darami, w której do ołtarza przyniesiono tegoroczne dary żniwne chleb, owoce, warzywa a także runo leśne. Pod koniec Mszy św słowa pozdrowień do zgromadzonych rolników przekazali przedstawiciele władz samorządowych województwa (wicewojewoda Andrzej Chmielewski), powiatu pyrzyckiego (starosta Wiktor Tołoczko) i miejscowej gminy ( burmistrz Pyrzyc Kazimierz Lipiński). Ostatnim akordem uroczystej Mszy św. było tradycyjne przekazanie chlebów przez delegacje rolników przedstawicielom poszczególnych środowisk a więc min. władzom samorządowym, policji, wojsku, strażakom, profesorom, nauczycielom, stoczniowcom, którzy dzielili się nim ze wszystkimi przybyłymi na dożynki delegacjami parafii naszej archidiecezji.
 

Ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2013-01-29 12:57
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności