1 Światowe Dni Młodych | Kościół Szczecińsko-kamieński
Światowe Dni Młodych 25 września 2015 11:36 wyświetleń: 13184 pf
Tematy: Światowe Dni Młodych (22) |

Warszawa: spotkanie diecezjalnych koordynatorów ŚDM Kraków 2016

W środę, 23 września br., szczecińskie Archidiecezjalne Centrum ŚDM wzięło udział w ogólnopolskim spotkaniu duszpasterzy i koordynatorów ŚDM, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polskie w Warszawie. W spotkaniu pod przewodnictwem Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 oraz Krajowego Biura ŚDM wzięły udział delegacje ze wszystkich diecezji w Polsce, a także przedstawiciele zakonów, wspólnot i ruchów kościelnych.

Relacja KAI ze spotkania:

Już prawie 360 tys. osób zarejestrowało się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży - poinformowano podczas zebrania diecezjalnych koordynatorów ŚDM. Na spotkaniu w Warszawie zostały przekazane najnowsze dane dotyczące przyszłorocznego wydarzenia. Delegaci opowiedzieli o duchowych i organizacyjnych przygotowaniach do Dni w Diecezji poprzedzających spotkanie z papieżem.

- W środę rano zarejestrowanych było 357 tys. osób, w tym 200 tys. spoza Polski - poinformował ks. Andrzej Wojpiuk, koordynator sekcji rejestracji i przyjmowania pielgrzymów. Jednocześnie zastrzegł, że dane zmieniają się szybko. - W ciągu tygodnia liczba zgłoszeń wzrosła o 10 tys. - zauważył ks. Wojpiuk. Koordynator ds. rejestracji poinformował też, że na Dni w Diecezjach zapisanych jest już 125 tys. pielgrzymów. Są takie diecezje, jak np. archidiecezja częstochowska, gdzie już nie przyjmuje się grup. Jednak miejsc dla pielgrzymów z zagranicy nie zabraknie. - Są takie miejsca, gdzie na razie obłożenie gośćmi jest niewielkie. Namawiamy diecezje, aby wymieniały się informacjami, dokąd skierować zgłaszające się grupy - mówi ks. Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Diecezje, które czekają na zgłoszenia, to m.in.: Gniezno, Pelplin, Sandomierz, Tarnów. Ks. Suchodolski zapowiedział diecezjalnym koordynatorom, że w listopadzie odbędzie się w Polsce spotkanie krajowych delegatów ŚDM reprezentujących ok. 100 episkopatów na świecie. Będzie to dobra okazja, by pokazać ofertę poszczególnych diecezji na dni poprzedzające wydarzenia w Krakowie.

Podczas spotkania w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski diecezjalni delegaci przedstawili, co do tej pory udało się zrobić, aby program był dla pielgrzymów interesujący. W wielu diecezjach gminy i miasta pomagają zorganizować dla gości atrakcje kulturalne. Na przykład młodzież przyjeżdzająca do diecezji sandomierskiej będzie mogła uczestniczyć w koncercie Piotra Rubika, zaś goście diecezji świdnickiej z jednym biletem wstępu zwiedzą kilka najciekawszych muzeów w regionie, w tym zamek w Książu. Koordynatorom przedstawiono najważniejsze podejmowane obecnie inicjatywy. Do udziału w rekolekcjach dla wolontariuszy ŚDM, które organizuje na początku października klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, namawiał ks. Suchodolski. Przedstawił też projekt "Młodzi Misjonarze Miłosierdzia", który będzie zainaugurowany 8 grudnia. Ideą, jaka przyświeca temu projektowi, jest pokazywanie za pomocą filmików, rysunków i zdjęć przykładów dzieł miłosierdzia. Na spotkaniu został podsumowany dotychczasowy efekt akcji „Bilet dla Brata”, w której zbiera się fundusze dla ludzi młodych mieszkających w ubogich krajach, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniu z papieżem. Dotychczas uzbierano 408 tys. W przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży wpisuje się ogłoszony na spotkaniu program duszpasterski „DeoProfil” do realizacji z młodzieżą w ramach nowego roku formacyjnego, który rozpocznie się w grudniu.

W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele ruchów i wspólnot kościelnych, które włączają się w przygotowania do ŚDM, m.in. Ruch Światło-Życie i Chemin Neuf. Ks. Marek Sędek, generalny moderator Ruchu Światło-Życie zapowiedział powstanie Banku Pomysłów Ewangelizacyjnych. – Projekt, który organizujemy z fundacją Kibicuj Rodzinie ma pomóc duszpasterzom w znalezieniu sposobu na dotarcie do młodych ludzi i zainteresowanie ich Ewangelią – podkreślił duszpasterz.

mip / Warszawa

 

 

aktualizowano: 2016-02-12 09:55

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone