Poniedziałek, 27 lutego 2017 r. imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda Poniedziałek VIII tygodnia okresu zwykłego

POMOC POTRZEBUJĄCYM

POMOC POTRZEBUJĄCYM 1 lutego 12:25 wyświetleń: 824 pf

Katecheci z naszej Archidiecezji pomogą dzieciom z Kenii

Czternastu katechetów z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wyleci w lutym do Kenii, by przyjrzeć się posłudze Sióstr Felicjanek, które opiekują się ubogimi dziećmi i pomagają im w edukacji. Do tej pory w ramach programu "Adopcja dziecka na odległość" kilkadziesiąt zachodniopomorskich szkół pomogło około 40 dzieciom w Kenii.

Inicjatorem akcji jest ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego szczecińskiej kurii, który po rozmowach z siostrami zaproponował wdrożenie takiego programu w szkołach Archidiecezji. Jego marzeniem jest docelowo, by Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska "adoptowała" całą szkołę w jednej z kenijskich miejscowości.

- Żeby była pewność, że Szczecin adoptuje 300-400 dzieciaków. To jest możliwe. Mamy 615 placówek oświatowych na terenie naszego województwa. Jest bardzo duży odzew, bo Kościół ma nie tylko nauczać, uświęcać, ale też działać charytatywnie Caritas - mówi ks. Płaczek.

Felicjanki, które posługują w Szczecinie, od ponad 30 lat prowadzą także misje w Kenii i opiekują się placówkami, w których uczą się ubogie dzieci.

Koszt całorocznego utrzymania dziecka w Kenii to 100 dolarów, a pieniądze zbierano podczas bożonarodzeniowych kiermaszów. Uczniowie przygotowywali kartki i stroiki świąteczne.

Pomoc zaplanowana jest dla każdego dziecka na minimum pięć lat. Grupa katechetów i katechetek liczy, że wyjazd pomoże w jeszcze większym zaangażowaniu szczecińskich i zachodniopomorskich szkół. - Jak zobaczę, to jeszcze bardziej uwierzę, że te dzieci, ta młodzież potrzebuje naszej pomocy i wsparcia. Wtedy jako naoczny świadek tego spotkania będę mógł o tym mówić - uważa Przemysław Landowski, katecheta z Gimnazjum nr 34. Z grupą uczniów co tydzień chodzą do szczecińskich misjonarek miłości i pomagają bezdomnym.

Felicjanka s. Agnieszka Maria Piątkowska była w Kenii i przyznaje, że dzieci uczą się czasem w niemal polowych warunkach. - W miejscowości Kipsing, w której siostry pracują od roku, jest taka sytuacja, że siostry chcąc spotkać się z ludźmi, których uczą czytać i pisać, spotykają się pod drzewem, bo nie ma innego miejsca - przyznaje siostra Piątkowska.

Uczestnicy kenijskiej eskapady zabiorą ze sobą m.in. artykuły medyczne i szkolne, a także zebraną gotówkę – jako dar serca Archidiecezji - na wyposażenie najmłodszej placówki misyjnej dla dzieci w Kipsing i hospicjum dla chorych na AIDS w Nanyuki.

pk / Szczecin / KAI

 

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2017-02-01
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2017

W święto Nawrócenia św. Pawła, 25 stycznia 2017 r., w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie odbyło się nabożeństwo na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Uroczystym nieszporom przewodniczył ks. biskup Henryk Wejman. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Fot. R Karwowski.

»

Dyplomy Benemerenti za rok 2016

Podczas tradycyjnego Noworocznego Koncertu Kolęd w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga wręczył dwa wyróżnienia Dyplomem Benemerenti: dla Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej za zgłębokie i żywe świadectwo miłosierdzia przemieniające poruszenia ludzkiego serca w praktyczną troską o potrzebujących, jak również dla p. Pawła Woźniaka - mieszkającego w Berlinie - za szczególne poświęcenie w zaszczepianiu miłości do Polski i ojczystych tradycji oraz upamiętnienie polskich więźniów nazistowskich obozów, szczególnie Ravensbruck, oraz upamiętnienie polskich kapłanów pochowanych w Berlińskim Altglienicke.

Wszystkim mieszkańcom miasta Szczecina życzenia noworoczne złożył prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Zdjęcia: Dorian Sirek

»

Od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej do Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej (1945-1995)

Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.

15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone