Niedziela, 19 sierpnia 2018 r. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji XX Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Jana Eudesa

Konkursy

Konkursy 18 sierpnia 2010 09:01 wyświetleń: 6508

Program Formacyjno - Duszpasterski

Wieloletni, archidiecezjalny Program Formacyjno - Duszpasterski realizowany przez Zespoł Młodych, którego głownym punktem jest Marsz dla Życia

oraz:

- Program edukacyjno - formacyjny pt.: "Stawać się sobą"

- Archidiecezjalny konkurs wiedzy o dokumentach papieskich

- produkcaj różańców

- Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

- comiesieczne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem

- coroczne spotkanie z papieżem

- ogólnopolskie Spotkanie Mlodych w Lednicy

- piesze pielgrzymki do Częstochowy i Myśliborza

- akcje okolicznościowe

 

 Marsz dla Życia
 
Centralnym punktem tego programu jest Marsz dla Życia rozumiany nie tylko jako publiczna manifestacja poglądów, ale przede wszystkim jako wyraz głębokiej analizy nauki Kościoła Katolickiego i wierności Ewangelii Chrystusa. Jest promocją Życia, godności ludzkiej oraz tych wartości, które o niej świadczą. Ważnym jego aspektem jest również współodpowiedzialność za siebie nawzajem jak i nieustanna praca nad sobą organizatorów i uczestników. Marsz dla Życia zatem nie ogranicza się tylko do manifestacji, ale jego fundamentem jest szeroko rozumiana formacja, która trwa przez cały rok.
W Marszu dla Życia każdy uczestnik nie tylko świadczy o swoim osobistym szacunku wobec życia, ale również inspiruje innych do aktywności w obronie życia. W tym masowym wiecu w każdym uczestniku budzi się poczucie mocy i nadziei, świadomość wywierania wpływu na kształtowanie się rzeczywistości społecznej oraz przekonanie budowania wspólnoty i solidarności w obronie fundamentalnych prawd o człowieku.
 
 
 
Comiesieczna Msza św. „Za życiem bez prądu”
 
Eucharystia odprawiana 25 dnia każdego miesiąca w intencjach obrony życia. W czasie Eucharystii można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego oraz wspólnie odmówić codzienną modlitwę za dzieciątko. Jedynym światłem w jednej z najstarszych świątyń w Szczecinie jest wówczas światło świec, które wierni trzymają w ręku. Im więcej nas – tym więcej światła. Na wszystkie Msze Święte bardzo licznie uczęszcza Młodzież.
Liturgię każdej Eucharystii przygotowuje inna grupa duszpasterska, modlitewna czy wspólnotowa z różnych parafii naszej archidiecezji. Odprawia ją i Słowo Boże głoszą różni kapłani.

 

 
 
 Archidiecezjalny Konkurs  Papieski  dla szkół ponadgimnazjalnych „Poznajemy dokumenty Ojca Świetego Jana Pawła II”
 
W każdym roku szkolnym pracujemy nad innym dokumentem papieskim. Zależy nam na tym, żeby z jednej strony młodzież Pokolenia JPII poznała nauczanie Sługi Bożego - naszego umiłowanego ojca świętego, którego pamięta i stale wspomina, ale z drugiej
strony chcemy zachęcać do kontemplacji nauki papieża Benedykta XVI jako odpowiedzi na aktualne, współczesne problemy człowieka i świata.
W każdym roku z danym dokumentem związane jest hasło Marszu dla Życia oraz jego symbolika. Dokument w jakiś charakterystyczny sposób jest eksponowany w czasie Marszu dla Życia w celu symbolicznego zaproszenia całego świata do czytania dokumentów Kościoła Katolickiego i życia według Ewangelii.
Konkurs realizowany jest przy współpracy Wydz. Katechetycznego Kurii Metropolitalnej oraz Wydz. Teologicznego US. Główną nagrodą jest pielgrzymka do miejsc świętych i spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.
 
 

 

Całoroczna akcja „Uratuj różaniec”
 
Całoroczna zbiórka starych, zniszczonych różańców we wszystkich kościołach naszej archidiecezji. W czasie „Nocnych spotkań z papieżem” młodzież z zebranych różańców „produkuje” nowe dziesiątki na rękę dla osób, które w ramach Dni Świętości Życia lub Marszu dla Życia podejmują Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. W czasie pracy przy różańcach Młodzi modlą się, śpiewają, dyskutują…
 
 

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego
 
Niezwykle ważnym aspektem pracy formacyjnej i duszpasterskiej w wymiarze diecezji jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego oraz przygotowania do tego wydarzenia. Wierni uczestniczą w niej poprzez akcje „Uratuj różaniec” oraz dowiadują się o celu, sensie i wymiarze Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w czasie tzw. Niedzieli Świadectw. Polega ona na tym, że w ustalonym dniu, we wszystkich szczecińskich kościołach, po wszystkich mszach św. osoby świeckie w tym MŁODZIEZ składają własne świadectwa oraz przybliżają wiernym idee Duchowej Adopcji.
W wymiarze archidiecezji Duchową Adopcję Dziecka Poczętego czyli codzienną modlitwę dziesiątką różańca trwającą 9 miesięcy podejmuje kilka tysięcy osób.
 

 

Comiesięczne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem
 
W każdy pierwszy piątek miesiąca Zespół Młodych uczestniczy w czuwaniu przy Chrystusie i korzysta z sakramentu pokuty. Przygotowuje liturgię i rozważania.
 
 

   Coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka Życia do Rzymu

 
Ukoronowaniemrocznej pracy nad danym dokumentem jest spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. i złożenie na ręce Głowy Kościoła Katolickiego wszystkich, całorocznych owoców pracy na rzecz obrony życia i jego godności.
W pielgrzymce bierze udział Młodzież oraz wierni archidiecezji
 
 

 

Lednica
 
Coroczny wyjazd młodzieży do Lednicy. Symbolikę Marszu dla Życia oraz owoce pracy formacyjnej staramy się zaprezentować podczas Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży.
 
 
 

 

Pielgrzymka piesza do Częstochowy
 
 
Przedstawiciele Zespołu Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie nazywający siebie „Armią Życia” z flagami i koszulkami Rycerza Życia maszeruje raz w roku przez cała Polskę z wyraźnym przesłaniem nt. Obrony Życia zapraszając na kolejne szczecińskie Marsze dla Życia.
 

 

Programy edukacyjno – formacyjny dla Młodych pod hasłem:
„Stawać się sobą”
 
Realizowane są pod patronatem oraz przy udziale i merytorycznej opiece pracowników naukowych Wydziału Teologicznego US, terapeutów uzależnień oraz Duszpasterza Akademickiego. Przewodnictwo duchowe i opiekę duszpasterską sprawują kapłani pracujący z młodzieżą. Programy obejmują zagadnienia dotyczące: tożsamości, godności, seksualności, płodności, czystości przedmałżeńskiej, przygotowania do małżeństwa i rodzicielstwa oraz profilaktykę uzależnień. Programy realizowane jest w formie zajęć warsztatowo – edukacyjnych oraz w ramach tzw. dni skupienia lub w czasie pielgrzymek.
                              
 

 

 
Udział w inicjatywach centralnych i zewnętrznych
aktualizowano: 2011-12-13 20:48
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Modlitwa różańcowa za Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Zachęcamy do włączenia się w Wielką Modlitwę Różańcową za Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Modlitwa trwa od 15 sierpnia do 7 października 2018 r. Z różańcem w ręku módlmy się o obfitość Bożego Ducha oraz wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i zachowanie wiary w kolejnych pokoleniach Narodu Polskiego.

»

XXVI Myśliborska Piesza Pielgrzymka

XXVI Myśliborska Piesza Pielgrzymka ze Szczecina to trzydniowe rekolekcje w drodze dla wszystkich pragnących pogłębić swoją wiarę. W 130. rocznicę urodzin orędownika miłosierdzia – bł. Michała Sopoćki będziemy pielgrzymować pod hasłem: Głos Miłosierdzia. Na pątniczy szlak zapraszamy od 23 do 25 sierpnia br.

»

Odpust, Rekolekcje i Jarmark Jakubowy w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie

Zapraszamy na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Jakuba Apostoła, patrona Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie, w środę, 25 lipca br. W tym dniu Nieszpory z udziałem Kapituły Katedralnej zostaną odprawione o godz. 17.15. Punktem centralnym uroczystości będzie Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity, która rozpocznie się o godz. 18.00.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności