Formacja katechetów

Formacja katechetów 28 listopada 2016 23:31 wyświetleń: 2878

Jezuita, posługujący 31 lat na Bliskim Wschodzie był gościem Adwentowego Dnia Skupienia dla Katechetów w Szczecinie.

10 grudnia 2016 r. w budynku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium w Szczecinie spotkali się Katecheci i Nauczyciele z całej Archidiecezji na dorocznym Dniu Skupienia. Tematem wiodącym spotkania było „Życie między pustyniami”. W programie była adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza Święta, konferencja o. dr. Zygmunta Kwiatkowskiego, występ dzieci ze szkoły muzycznej w Szczecinie oraz wspólne dzielenie się opłatkiem.

 

 

„ŻYCIE MIĘDZY PUSTYNIAMI”

W sobotę 10 grudnia 2016 r. do przeżywania  Adwentowego  Dnia  Skupienia, zorganizowanego przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, zaproszono  katechetów  i nauczycieli  Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. „Życie między pustyniami” -  temat wiodący  spotkania, które odbyło się w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym wiązał się z rozważaniami przedstawionymi  przez gościa specjalnego – o. dr. Zygmunta Kwiatkowskiego, jezuity, który ponad 30 lat posługiwał katolikom na Bliskim Wschodzie, głównie w Syrii. O. Zygmunt jest misjonarzem, poetą, autorem książek: „Życie między pustyniami”,  „Cudowna normalność wiary” o  Myrnie Nazzour,  stygmatyczce z Damaszku, „Z krzyżem w kraju półksiężyca”.

Abuna Zygmunt - jak mówią o nim w Syrii -  przez publikacje,  rekolekcje, konferencje, spotkania modlitewne, przyczynia się do tego, że Polacy poznają  życie chrześcijan prześladowanych w Egipcie, Syrii czy Iraku i coraz bardziej odczuwają z nimi jedność. Misjonarz ten nie tylko mówi i pisze o życiu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale podejmuje też konkretne działania pomocowe. Był inicjatorem powstania Stowarzyszenia „Dom Wschodni”, które organizuje pomoc naszym braciom na Wschodzie, oraz jego wieloletnim wiceprezesem. Ponad 30 lat żył i pracował wśród syryjskich chrześcijan, dzielił ich troski i radości, a przede wszystkim niósł im Chrystusa. Po powrocie do Polski, cały czas za pomocą Internetu i telefonu utrzymuje z nimi kontakt.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele seminaryjnym adoracją Najświętszego Sakramentu. Po adoracji  została odprawiona Msza św. z homilią wygłoszoną przez o. dr. Zygmunta Kwiatkowskiego SJ, w czasie której kaznodzieja stwierdził, że katecheci są  wyjątkową grupą, która ma bezpośredni kontakt z młodym pokoleniem, a w związku z tym - ważne  zadanie do spełnienia, wynikające ze szczególnego powołania. Waszą domeną powinien być autentyzm, piękno i prawda – mówił. Pochwalił ideę powstania Katechizmu Młodych, opracowanego razem z młodzieżą. Według niego, warunkiem trafienia do młodych  ludzi  jest poznanie ich i chęć zrozumienia. Przypominał, że „nie można redukować przekazu katechetycznego tylko do tego, co młodzież chce usłyszeć, nie wolno zabiegać o tanią popularność. Powinniśmy uczyć szacunku do Słowa Bożego, szacunku do Boga. Wiara jest czymś poważnym, głębokim, pięknym i nie można jej spłycać”. Następnie, nawiązując do czytań mszalnych, przybliżył uczestnikom Eucharystii postać proroka Eliasza i zwrócił uwagę na ważność rozpoznawania znaków, które daje nam Bóg.

Na zakończenie Mszy świętej ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej podziękował o. Zygmuntowi za jego obecność wśród nas i wygłoszone słowo oraz  zaprosił wszystkich  na wykład „Życie między pustyniami”,  podczas którego Ojciec Misjonarz przybliży nam sytuację Kościoła na Bliskim Wschodzie. Ksiądz Dyrektor zwrócił uwagę na komfort wyznawania wiary w naszym kraju i zachęcał do głębszej  refleksji na temat naszej odpowiedzialności za Kościół Wschodni, pozbawiony podstawowych praw i możliwości odbywania praktyk religijnych.

Rozpoczynając wykład, o. Zygmunt przedstawił pustynię  w różnych aspektach: jako teren trudny, bez roślinności i wody, wrogi człowiekowi;  jako miejsce, gdzie z dala od ludzi i gwaru, w ciszy można znaleźć Boga – „to miejsce wyznaczone modlitwą pustelników”. Jeszcze inne przeżycie - to pustynia samotności w wielkim mieście, gdzie nie można się porozumieć z drugim człowiekiem.

Ojciec misjonarz mówił o ludziach mieszkających na terenach, gdzie Apostołowie zakładali pierwsze wspólnoty, o ich głębokiej wierze, determinacji w jej wyznawaniu, o gościnności, wzajemnej tolerancji. Wartości o największym znaczeniu, to dla nich: rodzina, przywiązanie do tradycji i ich pielęgnowanie, szacunek dla drugiego człowieka, bliskość, przyjaźń, duma z przynależności do konkretnej społeczności.

W ostatniej części wykładu o. Zygmunt zadał słuchaczom pytanie: „Czy myśleliście kiedyś o tym, że Kościół na Bliskim Wschodzie jest bardzo ważny, bo właśnie tam są jego początki, bo stamtąd rozprzestrzenił się na cały świat?”, a następnie stwierdził, że nie wolno nam milczeć w obliczu jego tragedii, bo to dotyczy nas osobiście. Jest wiele znaków w Kościele na Wschodzie, ale też na naszych oczach dzieją się wielkie rzeczy. Czy my te znaki odczytujemy? – pytał. Swoje wystąpienie zakończył przesłaniem do katechetów: „Bardzo ważną rzeczą jest nauczyć myślenia i rozumienia znaków; znaków czasu, znaków Bożych w naszym osobistym życiu i w życiu Kościoła”.

Spotkanie w kościele seminaryjnym zakończył  koncert w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego, składający się z pieśni adwentowych oraz kolęd. Następnie wszyscy udali się do refektarza, gdzie nastąpiło „spotkanie opłatkowe”, na które przybył ks. bp Henryk Wejman. W imieniu Księdza Arcybiskupa i własnym podziękował katechetom za wspomaganie kapłanów w przekazywaniu prawdy o Bogu Miłosiernym i bezgranicznie kochającym, a następnie życzył im „rozkochania się w tej prawdzie, a później radosnego przekazywania jej dzieciom i młodzieży”. Życzenia złożyła też pani Mirosława Mazurczak, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność”.

Ks. dyrektor Paweł Płaczek gorąco podziękował o. Zygmuntowi, bp. Henrykowi oraz wszystkim obecnym za wspólne przeżywanie tego adwentowo – bożonarodzeniowego spotkania. Wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia, poczęstowali się barszczem i krokietami, a po  umówieniu się  na kolejne spotkania, wyruszyli w powrotną drogę do domu.

Iwona Łosiewicz

aktualizowano: 2016-12-24 21:57

Polecane:

Polecane linki

  • Link nr 1
  • asdasd sadsad
  • a sdasdaskd pokapodkpas
  • as dasd asd
  • a sdasd asdsa
  • as dasd asdasd

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone