Sobota, 21 października 2017 r. imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza Sobota XXIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Jakuba Strzemię

INSTYTUCJE

INSTYTUCJE 9 lipca 2016 18:05 wyświetleń: 2751 S.Z.

Słowo Pasterskie Księdza Arcybiskupa Metropolity na XV niedzielę zwykłą 2016

"... Drodzy młodzi przyjaciele! Serdecznie zapraszam Was do udziału w Święcie Młodych na terenie naszej Archidiecezji. (...) Również do naszej Archidiecezji przyjedzie kilkanaście grup zagranicznych, które wspólnie z naszą młodzieżą będą przeżywać bogaty program duchowy, kulturalny i turystyczny. Będziemy gościć młodych z Belgii, Brazylii, Danii, Francji, Irlandii, Izraela, Kanady, Meksyku, Niemiec i Ukrainy. ..."

Drodzy Bracia i Siostry, zarówno współtworzący duchową Rodzinę naszej Archidiecezji, jak też nasi wakacyjni Goście, a szczególnie Wy, Drodzy młodzi Przyjaciele, przygotowujący się do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży!

Kluczowym obrazem, który pomaga nam medytować dzisiejszą liturgię słowa, jest motyw drogi. Pierwsze czytanie, z Księgi Powtórzonego Prawa, przedstawia duchową podróż, którą powinien podjąć Naród wybrany, aby wrócić „do Pana Boga swego z całego swego serca i z całej swej duszy”. Święty Paweł zaś z mocą głosi Tego, Który sam jest początkiem i końcem wszystkiego, ku Któremu zmierza cała historia świata: Jezusa Chrystusa, gdyż: „Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie”. W Ewangelii świętej sam Jezus, będąc w drodze do Jerozolimy, opowiada przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. To jedna z przypowieści najbardziej prowokujących nas wszystkich do głębokiego rachunku sumienia. Akcja rozgrywa się na drodze z Jerozolimy do Jerycha. Spotykają się tam kolejni ludzie: jeden, który stał się ofiarą napadu zbójców, oraz mijający go kapłan, potem lewita i wreszcie Samarytanin. Dopiero ten ostatni ulitował się nad poranionym podróżnym i przyszedł mu z konkretną pomocą. Okazał mu miłosierdzie.

Cały obecny rok jest bogaty w wydarzenia, które pozwalają nam odkrywać miłość Boga i pogłębiać z Nim swoją osobistą relację w naszej pielgrzymce wiary. Podejmując wezwanie papieża Franciszka, który ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, staramy się w tym roku mieć oczy i serce szeroko otwarte na potrzeby bliźnich, aby nasza miłość wyrażała się także w konkretnych czynach miłosierdzia.

Jako Polacy wspominamy w tym roku również drogę wiary kolejnych pokoleń naszego Narodu, dziękując Panu za 1050 lat chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie. Kulminacyjnym punktem tego dziękczynienia za dar chrztu Polski będzie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka w Częstochowie, sprawowana w dniu 28 lipca. Do udziału w tej Liturgii gorąco zachęcam wszystkich. Nie trzeba tu specjalnych zaproszeń, gdyż każdy może po prostu, jako pielgrzym, dołączyć do tej modlitwy.

Nasza młodzież natomiast już od trzech lat duchowo pielgrzymuje do Krakowa. Odpowiada w ten sposób na zaproszenie Papieża, który - na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku - zaprosił ją na kolejne spotkanie do Polski. Kulminacją tej pielgrzymki będzie Wielka Modlitwa z Następcą św. Piotra w Krakowie. Nim jednak młodzież z całego świata przyjedzie do Krakowa, wielu z nich odwiedzi wcześniej różne zakątki Polski, aby uczestniczyć w „Dniach w Diecezji”. Również do naszej Archidiecezji przyjedzie kilkanaście grup zagranicznych, które wspólnie z naszą młodzieżą będą przeżywać bogaty program duchowy, kulturalny i turystyczny. Będziemy gościć młodych z Belgii, Brazylii, Danii, Francji, Irlandii, Izraela, Kanady, Meksyku, Niemiec i Ukrainy. Razem z nimi przyjadą ich biskupi, duszpasterze, klerycy i osoby życia konsekrowanego.

Drodzy młodzi przyjaciele! Serdecznie zapraszam Was do udziału w Święcie Młodych na terenie naszej Archidiecezji. Zaproszeni są wszyscy, zarówno ci, którzy wybierają się do Krakowa, ale jeszcze bardziej ci, którzy z różnych powodów do Krakowa nie mogą pojechać. Przybądźcie na „Dni w Diecezji“. W dniach 21-24 lipca spotkamy się w Szczecinie, Świnoujściu i Myśliborzu! Przyjedźcie ze swoim księżmi, z katechetami, z przyjaciółmi, z całymi rodzinami. Wy bądźcie gospodarzami tego wydarzenia: dajcie świadectwo Waszej młodzieńczej wiary i radości w Duchu Świętym. Niech Wasi rówieśnicy z zagranicy doświadczą znanej wszystkim polskiej gościnności. Pokażcie – tak jak tylko Wy to potraficie – piękno naszego Kościoła lokalnego, piękno naszego regionu, bogactwo naszej kultury. Wspólnie z biskupami naszej archidiecezji: Henrykiem, Janem i Marianem Błażejem, z biskupem Jakubem z Francji, z biskupem Albertem z Kanady oraz z biskupem Ludwikiem z niemieckiej diecezji Bamberg, chcemy być z wami, chcemy wsłuchiwać się w głos młodego pokolenia, w Wasze nadzieje i w Wasze niepokoje. Chcemy towarzyszyć Wam w pięknej drodze wiary z Maryją za Jezusem, Który jedyny zna w pełni tajniki Waszego serca i potrafi odpowiedzieć na najbardziej skryte pytania.

Chciałbym także już teraz podziękować wszystkim, którzy przez wiele miesięcy przygotowywali to Święto Młodych w naszej Archidiecezji: duszpasterzom, katechetom, siostrom zakonnym, opiekunom grup, które udadzą się do Krakowa, wolontariuszom. Dziękuję Wam wszystkim, którzy swoją modlitwą i cierpieniem towarzyszycie młodym ludziom, wypraszając im dar żywej wiary. Dziękuję wszystkim naszym diecezjanom, którzy przyjmą gości z zagranicy do swojego domu, oraz tym rodzinom, które zgłosiły taką gotowość, ale gości chyba dla nich zabraknie. Cieszę się, że po raz kolejny ujawniła się w obfitości polska gościnność i otwartość, bo mieliśmy więcej chętnych niż było zgłoszonego zapotrzebowania.

Szczególnie gorąco dziękuję Władzom samorządowym Województwa Zachodniopomorskiego oraz Władzom miast, które będą gościć młodzież z zagranicy, za okazaną pomoc we współorganizacji części kulturalno-turystycznej. Wyrażam też wdzięczność wszystkim służbom publicznym, które profesjonalnie troszczą się o bezpieczeństwo naszych gości, zgodnie z zasadami współpracy międzynarodowej.

Dziękuję też wszystkim, którzy wspierają finansowo przygotowania i przebieg Światowych Dni Młodzieży. Za każdą ofiarę, którą składacie, także w czasie dzisiejszej niedzieli, do puszek z przeznaczeniem na organizację „Dni w Diecezji”, na przyjęcie gości z zagranicy oraz na dofinansowanie wyjazdu młodzieży z terenu naszej Archidiecezji do Krakowa. Dziękuję także za ofiary na organizację Dni w Krakowie. Każda forma czynnego udziału w tych wydarzeniach, każda forma pomocy materialnej oraz duchowego wsparcia to także cząstka naszego Wotum Miłosierdzia.

Jeszcze raz gorąco proszę wszystkich, którzy wybierają się na Światowe Dni w Diecezji, lub do Krakowa: Nie lękajcie się! W tym Wydarzeniu trzeba uczestniczyć. Będzie to nie tylko piękne doświadczenie duchowe w tym roku, ale na długie lata pozostanie w Waszej pamięci jako źródło bogatych doświadczeń religijnych o charakterze ponadnarodowym. To również będą owoce działania Ducha Świętego.

Drodzy Bracia i Siostry!
Czas wakacji dla wielu z Was jest zasłużonym okresem wypoczynku. Zachęcam Was, abyście zaczerpnęli z ducha młodości, jakim zechcą nas obdarować młodzi katolicy z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży. Spędzając czas urlopu w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych nie zapominajcie o Tym, Który „jest  przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie” – o Jezusie, Który towarzyszy nam na szlakach naszego życia i wskazuje właściwy kierunek.

Życząc Wam rozwoju duchowej dynamiki życia, zgodnie ze słowami Chrystusa: Błogosławieni Miłosierni, zapewniam o mojej stałej modlitwie w Waszej intencji.

Na tę Drogę Miłosierdzia wszystkim Wam z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.


/-/+ Arcybiskup Andrzej Dzięga   
Metropolita Szczecińsko-Kamieński

Szczecin, dnia 7 lipca 2016 r.

aktualizowano: 2016-07-16 22:34
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Poświęcenie figury wotywnej Matki Bożej Fatimskiej

W tym roku przypadała setna rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji jako wotum dziękczynne wiernych naszej Archidiecezji została ufundowana figura Matki Bożej, która usytuowana jest obok budynku Kurii Metropolitalnej. Uroczystości związane z poświęceniem tego wotum odbyły się 18 października 2017 roku. Rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, podczas której homilię wygłosił ks. dr hab. Grzegorz Wejman prof. US. Po Mszy świętej wszyscy zebrani udali się w procesji pod figurę gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie.
 
Fot.: ks. inf. E. Cybulski, al. P. Górzyński, al. P. Łosiewski, al. M. Kuligowski
»

Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1972–1978 (czasy biskupa Jerzego Stroby)

W dniach 17-18 października 2017 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędzie się konferencja naukowa "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1972–1978". Okres ten był czasem pasterzowania biskupa Jerzego Stroby, pierwszego po powstaniu diecezji biskupa szczecińsko-kamieńskiego, który tworzył od podstaw strukturę i instytucje nowej samodzielnej diecezji, nawiązującej swoimi korzeniami historycznymi do dawnej diecezji kamieńskiej. Konferencja zorganizowano przy współracy z IPN.

»

Inauguracja Roku Akademickiego 2017/18 w Szczecińskim Seminarium Duchownym

W poniedziałek, 9 października 2017 r., w gmachu Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie odbyła się Inauguracja kolejnego roku formacyjnego. Rozpoczęło się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-k\Kamieńskiego. Po Mszy św. rozpoczęła się druga część spotkania w Kościele Seminaryjnym. Przemówienie wygłosił rektor, ks. dr Krzysztof Łuszczek. Następnie Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił sześciu alumnów roku I. Został odczytany dekret ustanawiający Radę Naukową Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie po czym Ksiądz Arcybiskup wręczył nominacje jej członkom, a także wykladowcom seminaryjnym. Wykład inauguracyjny pt. Znaczenie odkryć z Nag Hammadi dla badań biblijnych wygłosił ks. dr hab. prof. US Cezary Korzec. Alokucja Księdza Arcybiskupa Metropolity i błogosławieństwo udzielone wspólnie z bpem Henrykiem Wejmanem i bpem seniorem Marianem Błażejem Kruszyłowiczem zakończyło uroczystości. 
 
Fot. al. M.Kuligowski
»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone