1 75 lat istnienia Wspólnoty Małych Sióstr Jezusa | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina Wtorek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

HISTORIA

HISTORIA 29 października 2014 17:01 wyświetleń: 29210
Tematy: życie konsekrowane (13) |

75 lat istnienia Wspólnoty Małych Sióstr Jezusa

W tym roku Zgromadzenie Małych Sióstr Jezusa świętuje jubileusz 75 lat istnienia i 25 lat od śmierci założycielki, małej siostry Magdaleny Hurtin, która opracowała konstytucje Zgromadzenia wg idei bł. Karola de Foucauld, założyciela Zgromadzenia Małych Braci Jezusa. Małe Siosty Jezusa, posługujące w Szczecinie od 1984 r., zapraszają na uroczystości rocznicowe do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Słowackiego), 6 listopada br. o godz. 18:00.

mała siostra Magdaleny Hurtin - założycielka Zgromadzenia
mała siostra Magdaleny Hurtin - założycielka Zgromadzenia
mała siostra Magdaleny Hurtin i św. Matka Teresa z Kalkuty
mała siostra Magdaleny Hurtin i św. Matka Teresa z Kalkuty
mała siostra Magdaleny Hurtin i św. Jan Paweł II
mała siostra Magdaleny Hurtin i św. Jan Paweł II

W tym samym czasie gdy wybuchała II wojna światowa, na Saharze, pośród ubogich koczowników i muzułmanów rodziło się nowe zgromadzenie zakonne – odrobina ewangelicznego zaczynu do ciasta. Wobec szerzącej się przemocy, nienawiści i eliminowania drugiego człowieka, misją Małych Sióstr Jezusa stało się niesienie orędzia Bożego Narodzenia, świadczenie całym ich życiem o głębokim znaczeniu Betlejem i Nazaretu. „ Niech wspólnoty wszędzie, na całym świecie, staną się naprawdę, jak Grota Betlejemska, znakiem Bożej czułości… promieniem światła i nadziei pośrodku świata pełnego niesprawiedliwości i przemocy. Niech będą oazami cichości, pokoju, miłości i radości ” – tak pisała ms Magdalena do swoich sióstr.

Narodziny tej wspólnoty są jednym z wielu owoców śmierci błogosławionego Karola de Foucauld, francuskiego arystokraty, który odzyskał swoją wiarę dzięki spotkaniu ze światem islamu. To on pierwszy utorował w Kościele drogę dla nowej formy życia zakonnego: życia kontemplacyjnego, które nie odgradza się od świata za murem klauzury, ale toczy się w warunkach, w jakich żyją zwykli ludzie. Zafascynowany Mesjaszem, który większą część Swojego życia przeżył w ukryciu - Jezusem z Nazaretu, ubogim cieślą – brat Karol zrozumiał, że zwykła codzienność przeciętnego człowieka może stać się miejscem spotkania z Bogiem i kontemplowaniem Jego Oblicza.

Przez pierwsze lata swojego istnienia Małe Siostry Jezusa zakładały  wspólnoty jedynie pośród muzułmanów, pragnąc nie tyle słowem, co życiem świadczyć o Ewangelii. To w szczególności za nich oddają Bogu swoje życie na ofiarę. Z biegiem czasu zrozumiały, że Pan wzywa je również do innych środowisk, zwłaszcza tych najbardziej oddalonych od Kościoła, wykluczonych i żyjących na peryferiach współczesnych społeczeństw.

Dziś są obecne w prawie 70 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Tworzą małe, 3-4 osobowe wspólnoty i starają się naśladować ukryte życie Jezusa w Nazarecie, mieszkając na przykład w bloku albo w domku jednorodzinnym. Fizyczną, nisko kwalifikowaną pracą zarabiają na własne utrzymanie. W swoich mieszkaniach jeden pokój przeznaczają zawsze na kaplicę, w której jest obecny Najświętszy Sakrament. To jest serce ich życia, miejsce gdzie adorują Boga i modlą się za ludzi wśród których żyją i pracują.

aktualizowano: 2015-09-19 22:20
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności