Poniedziałek, 22 października 2018 r. imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa Poniedziałek XXIX tygodnia okresu zwykłego

Home

Home 28 maja 2013 11:56 wyświetleń: 12159
Tematy: Kościół lokalny (105) |

Zakończenie procesu diecezjalnego o uznanie cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego.

W Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie został oficjalnie zakończony na etapie diecezjalnym proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną Sł. Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Proces została rozpoczęty 27 marca 2012 r. podczas pierwszej sesji pod przewodnictwem Wicepostulatora i Kanclerza Kurii. Ukonstytuowany wówczas przewidziany prawem trybunał, po odbyciu 18. roboczych sesji, zakończył swoja pracę przekazując zebrane akta do Kongragacji Spraw Kanonizacyjnych.

Notariusze trybunału wnoszą akta procesu Notariusze trybunału wnoszą akta procesu

Zobacz więcej w galerii zdjęć

Komunikat o zakończeniu na etapie diecezjalnym procesu  o domniemanym cudownym uzdrowieniu doznanym za  przyczyną Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski


W Bazylice św. Jan Chrzciciela w Szczecinie w dniu 28 maja 2013 r.  o godz. 17.30 odbyła się ostatnia publiczna sesja procesu (na etapie diecezjalnym) o domniemanym uzdrowieniu doznanym przez młodą osobę w 1989 r. za przyczyną  Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Sesję otworzył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

W toku procesu rozpoczętego 27 marca 20112 r., Trybunał odbył 18 sesji roboczych, podczas których zostało przesłuchanych 11 świadków na okoliczność przebiegu choroby i domniemanego uzdrowienia. Następnie osoba, której dotyczyło dochodzenie, została poddana szczegółowemu badaniu przez dwóch biegłych lekarzy dla zbadania aktualnego stanu zdrowia. Jej dobry stan zdrowia został potwierdzony stosownymi pisemnymi orzeczeniami lekarskimi. Wicepostulator procesu beatyfikacyjnego przedstawił dokumentację lekarską z lat 1988 – 2010.

W wyniku tych czynności Trybunał zebrał pełną dokumentację odnoszącą  się do faktu domniemanego uzdrowienia, która odpowiada na wymagania prawa kanonizacyjnego:
a)    Diagnoza – rak tarczycy z przerzutami;
b)    Prognoza – choroba ciężka zagrażająca życiu;
c)    Terapia – leczenie prowadzone zgodnie z wymogami medycyny;
d)    Uzdrowienie:
    - natychmiastowe (w krótkim czasie)
    - zupełne  – trwające  blisko 24 lata;
    - naukowo nie wyjaśnione.
e) Wstawiennictwo Sługi Bozego. W czasie śmiertelnej choroby młodej osoby liczna grupa sióstr zakonnych i inne osoby żarliwie modliły się do Boga za wstawiennictwem Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego. Panuje głębokie przekonanie, że uzdrowienie nastąpiło za wstawiennictwem Sł. Bożego.

Po zebraniu dowodów, akta sprawy zostały przepisane przez zaprzysiężonego pisarza. Praca ta jest szczególnie trudna przy odczytywaniu dokumentacji lekarskiej. Następnie notariusze dokonali porównania akt oryginalnych procesu z odpisem. W kolejnym etapie prac materiał procesowy został przetłumaczony przez biegłego tłumacza na język włoski.

W czasie ostatniej sesji Arcybiskup Metropolita przyjął przedstawione mu  przez notariuszy akta procesu włożone do specjalnych segregatorów. Wysłuchał też specjalnego oświadczenia promotora sprawiedliwości, że proces został przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa kanonizacyjnego. Ks. Arcybiskup wraz z  członkami Trybunału podpisał protokół ostatniej sesji i towarzyszące osobne dokumenty:
    - Instrumentum clausurae – dokument zamknięcia procesu;
    - List Arcybiskupa do Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wraz załączoną  opinią biegłego lekarza;
    - List Delegata Biskupa i Promotora Sprawiedliwości do Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Archetyp czyli akta oryginalne procesu, po ich opieczętowaniu i zalakowaniu zostają złożone w archiwum Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Transumpt i kopie transumptu procesu w języku polskim i włoskim po dwie kopie, zostają przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wicepostulator sprawy złożył przysięgę, że akta procesu prześle do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Dla wyjaśnienia należy dodać, że Kongregacja rozpoczyna badanie akt  procesu o domniemanym uzdrowieniu po ogłoszeniu Dekretu o heroiczności cnót. Prace nad dokumentacją historyczną o życiu, sławie świętości i heroiczności cnót Sł. Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego są zaawansowane i jeszcze trwać będą jakiś czas, którego nie można określić.

Fakt przeprowadzenia dzisiejszego procesu i przesłania jego akt do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jest poważnym krokiem na drodze do beatyfikacji Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego.

Po zakończeniu sesji została odprawiona Msza św. dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla trwających prac nad uzupełnieniem dokumentacji procesu o heroiczności cnót.
    


Warszawa – Szczecin 28 maja 2013 r.

O. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap
wicepostulator             

 Ks. dr Sławomir Zyga    
rzecznik prasowy Kurii   

aktualizowano: 2013-08-14 14:31
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Tydzień Misyjny i II Archidiecezjalna Animacja Misyjna w szkołach i parafiach - październik 2018

„Kościół, który się nie dzieli, też nie otrzymuje” - tymi słowami Ks. Abp Metropolita Andrzej Dzięga żegnał w lutym 2018 r. uczestników drugiej wyprawy misyjnej do Kenii. Powiedział także: „Niech ci, którzy jadą do Kenii, będą naszymi ambasadorami”. Pojechaliśmy do Kipsing z darami materialnymi, a dzisiaj my otrzymujemy dary innego rodzaju od Kościoła misyjnego.

 

 

»

Koronacja Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski - fotogaleria

Pierwsza w dziejach Szczecina i Archidiecezji koronacja koronami papieskimi wizerunku Matki Bożej - Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski - miała miejsce w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie, w sobotę 13 października 2018 r.. Mszy Świętej koronacyjnej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymasa Polski.

Zdjęcia: ks. Robert Gołębiowski

Zobacz opis wydarzenia

»

Koronacja Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Pierwsza w dziejach Szczecina i Archidiecezji koronacja koronami papieskimi wizerunku Matki Bożej - Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski - miała miejsce w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie, w sobotę 13 października 2018 r.. Mszy Świętej koronacyjnej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymasa Polski.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności