1 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. imieniny: Jarosława, Marka, Wiki Czwartek IV tygodnia okresu wielkanocnego | Święto Św. Marka Ewangelisty

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home

Home 2 września 2015 14:46 wyświetleń: 10779

Kreatywna katecheza o ŚDM

Katecheza to idealny czas na zapoznanie młodzieży z tematem Światowych Dni Młodzieży oraz zachęcenie do zaangażowania się w przygotowania zarówno w swoich parafiach i diecezjach, czy w ramach wydarzeń centralnych w samym Krakowie. Gdzie znaleźć materiały? Jak z nich skorzystać? Prezentujemy wybrane pomysły i materiały mogące posłużyć w stworzeniu kreatywnej katechezy o ŚDM w nowym roku szkolnym.

Temat: ŚDM

Wśród dostępnych materiałów znajdziemy wiele propozycji. Jednym z nich są gotowe konspekty lekcji o ŚDM, skierowane do młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, przygotowane przez Sekcję Pastoralną. Na dole zakładki znajdziemy gotowe do pobrania konspekty zajęć przybliżających ideę Światowych Dni Młodzieży, konspekt "Błogosławieni Gościnni", zachęcający młodych do przyjęcia pielgrzymów do swoich domów. Można także wykorzystać materiały z programów przygotowań duchowych do ŚDM: Serce 2.0, a już niebawem (od grudnia 2015 r.) DeoProfil. Ciekawym pomysłem do zaprezentowania młodzieży jest także projekt L4, który pomaga połączyć wysiłek włożony w przygotowania do ŚDM z umożliwieniem chorym (stąd L4) włączenia się w to dzieło.
 
Oprócz gotowych konspektów, dobrym pomysłem może stać się również wspólna modlitwa w intencji ŚDM jako stały element każdej katechezy, której treść dostępna jest TUTAJ
 
Żywa zachęta

Jak skutecznie zachęcić młodych do uczestnictwa w ŚDM? Żywym i prawdziwym świadectwem! Sekcja Wolontariatu przygotowała projekt "Młody Ambasador", w ramach którego młodzi ludzie, którzy byli już na Światowych Dniach Młodzieży jeżdżą do parafii, szkół i różnych placówek oraz organizacji, przedstawiając własne świadectwa o tym wydarzeniu.
 
"Jeździmy do Młodych, spotkamy się z Nimi, opowiadamy o sensie, idei i historii ŚDM. Dajemy świadectwo uczestnictwa w poprzednich ŚDM, a także przedstawiamy to, co już teraz dzieje się w Krakowie i w Polsce w ramach przygotowań do ŚDM 2016, na jakim etapie jesteśmy. Staramy się pokazać, jak każdy z nas może się zaangażować w te przygotowania" - piszą pomysłodawcy projektu.
 
Spotkanie młodzieży z Młodymi Ambasadorami, których historie zaskakują i pokazują, że Światowe Dni Młodzieży są wspaniałym doświadczeniem wspólnoty Kościoła i spotkaniem z żywym Jezusem. Mogą zachęcić i wzbudzić myśl w młodych "też chcę przeżyć coś takiego!". A co za tym idzie - czynnego zaangażowania się w przygotowania i uczestnictwo w ŚDM.
 
Aby zaprosić Młodych Ambasadorów na katechezy czy spotkania do swoich środowisk, należy jedynie wypełnić formularz dostępny TUTAJ.
 
Katecheza z Facebookiem
 
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Lekcja religii, wspólna modlitwa na początek nauki. Ksiądz, siostra zakonna czy katecheta siada przy biurku i mówi: - Dziś na religii poprzeglądamy sobie Facebooka. Nonsens? Absolutnie nie! Właśnie na Facebooku można znaleźć mądre, ciekawe i inspirujące pomysły związane z ŚDM.
 
Jednym z takich projektów jest profil na Facebooku "Bądź blisko ŚDM", gdzie młodzież dzieli się swoimi pomysłami na promocję Światowych Dni Młodzieży, wysyła zdjęcia, teksty, filmy. Oprócz tego, na profilu możemy znaleźć zaproszenia do wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach, relacje fotograficzne z prac wolontariuszy w komitecie i wiele innych. Wszystko to, może stać się znakomitą inspiracją do tworzenia inicjatyw promujących ŚDM w środowiskach młodzieżowych.
 
Na Facebooku jest także oficjalny fanpage Światowego Dnia Młodzieży, gdzie możemy znaleźć filmy, aktualne informacje o przygotowaniach do ŚDM, wydarzeniach, projektach itd. Można tam także znaleźć wiele fanpage’ów poświęconych diecezjalnym przygotowaniom, gdzie młodzi mogą zobaczyć pomysły ze swojej okolicy (np.: Archidiecezja Warszawska, Archidiecezja Krakowska, Diecezja Włocławska i wiele innych), swój fanpage ma również Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży, a w nim mnóstwo ciekawostek z całej Polski.
 
Droga młodego do Boga
 
Konkurs na najpiękniej zaśpiewany hymn ŚDM, quiz na temat historii Światowego Dnia Młodzieży czy zabytków w Krakowie związanych z postacią św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny - patronów ŚDM... Pomysłów może być wiele... 
 
Zachęcamy wszystkich katechetów a także młodzież do poznawania i promowania tematu Światowych Dni Młodzieży podczas katechezy, w szkołach, we wspólnotach. Do pomocy w przygotowaniu zajęć posłużą materiały i informacje zawarte na oficjalnej stronie internetowej Światowych Dni Młodzieży.
 
Światowe Dni Młodzieży to nie tylko nowe znajomości i wspaniała atmosfera, ale przede wszystkim możliwość wzięcia udziału w spotkaniu, dzięki któremu młodzi z Polski i całego świata doświadczą wspólnoty jaką jest Kościół i spotkają się z żywym Jezusem. A nowy rok szkolny i katecheza są wspaniałą okazją, aby pomóc młodym odkryć drogę do Boga. Przez ŚDM.

Zofia Świerczyńska

 

aktualizowano: 2015-09-14 18:31
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności