1 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina Wtorek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home

Home 23 maja 2016 15:58 wyświetleń: 8148 pf

Jubileusz XXV lecia powrotu katechezy do polskiej szkoły - 21 maja 2016 r. Pyrzyce - Brzesko

W tym roku szkolnym świętujemy ważne dla naszej Ojczyzny i Kościoła katolickiego w Polsce jubileusze: 1050. Rocznicę Chrztu Polski oraz 25 – lecie powrotu katechezy do polskiej szkoły.

Włączając się w ogólnopolskie obchody rocznic tych ważnych wydarzeń, środowisko szkolne i katechetyczne Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej wyrażało swoją radość i wdzięczność Bogu podczas wspólnego świętowania w sobotę 21 maja 2016 r. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele św. Ottona w Pyrzycach, której przewodniczył J. E. Ks. Biskup dr Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Księdza Biskupa powitał ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Uczynił to w imieniu wszystkich obecnych na uroczystości kapłanów, na czele z ks. inf. prof. Andrzejem Offmańskim, pierwszym dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego szczecińskiej Kurii, a także w imieniu kleryków, sióstr zakonnych, katechetów oraz wszystkich osób, które swoją pracą służą mieszkańcom ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Ks. Dyrektor podkreślił, że witamy Ks. Biskupa „w Pyrzycach, szczególnym miejscu na mapie naszej archidiecezji, gdzie w początkach XII wieku św. Otton z Bambergu udzielając sakramentu chrztu świętego, wprowadził mieszkańców Pomorza w życie wspólnoty Kościoła”. Aby razem z nami świętować, na uroczystości przybyli księża dyrektorzy wydziałów katechetycznych diecezji: koszalińsko – kołobrzeskiej i legnickiej oraz archidiecezji gnieźnieńskiej. Byli również obecni zaproszeni goście, m.in.: Artur Szałabawka, poseł RP, przedstawiciele władz samorządowych z Robertem Betyną na czele, przedstawiciel Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – wicekurator Jerzy Sołtysiak, przedstawiciele władz oświatowych naszego województwa, dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych, z przewodniczącą „Solidarności” – Mirosławą Mazurczak.

Ksiądz Dyrektor witając serdecznie wszystkich katechetów, przypomniał słowa papieża Franciszka: „celem Kościoła nie jest Kościół sam dla siebie, tylko Jego dynamika wychodzenia na zewnątrz – tzw. peryferie, ku wszystkim poszukującym i zagubionym ludziom”, a następnie poprosił Księdza Biskupa o modlitwę w tej intencji: „żebyśmy potrafili dotrzeć z Ewangelią na peryferie Kościoła i abyśmy tak przeżywali Komunię Kościoła, parafii, wspólnoty katechetycznej, żeby wychodzić poza nią, na zewnątrz, do tych, których w Kościele jeszcze nie ma”.

Wygłaszając homilię, Ksiądz Biskup nawiązał do Jubileuszu chrztu przyjętego przez Mieszka I. Mówił: „Bez chrztu nie byłoby Polski. Krzyż postawiony przez Mieszka I, cały czas towarzyszy Polakom. W tym znaku zwyciężali, z tym znakiem ginęli”. Bp Marek uświadamiał słuchaczom, że realnym początkiem Bożego daru zbawienia jest chrzest, a także zachęcał wszystkich, by postarali się na nowo odkryć wartość tego sakramentu. Po homilii nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz złożenie Deklaracji Katechetów Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.

Na zakończenie Eucharystii, s. Agnieszka Piątkowska, wizytatorka diecezjalna, w imieniu wszystkich katechetów podziękowała Księdzu Biskupowi „ za obecność, przewodniczenie Eucharystii, słowo Boże i umocnienie nas Chlebem Życia na następne lata posługi” i przekazała prośbę o błogosławieństwo „na pielgrzymkę wiary – tę dzisiejszą i tę na najbliższe lata”. Katecheci wręczyli Jego Ekscelencji dary: „Ewangelizacyjny Katechizm Młodych – Największa jest Miłość” pod redakcją ks. prof. Pawła Mąkosy i ks. dr. Pawła Płaczka oraz Statuetkę Matki Bożej Brzeskiej, przekazaną przez ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

Następnie wicekurator Jerzy Sołtysiak w imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty podziękował wszystkim wychowującym dzieci i młodzież oraz odczytał pismo pana Macieja Kopcia, Podsekretarza Stanu, wiceministra Oświaty, który został powołany na to stanowisko ze Szczecina. Pan minister, na ręce ks. dyr. Pawła Płaczka skierował słowa uznania do wszystkich katechetów, nauczycieli i wychowawców, na których „spoczywa codzienny trud wychowania kolejnych pokoleń Polaków oraz kształtowania ich charakterów, odpowiedzialności za drugiego człowieka i troszczenia się o ich dobro”.

Ks. bp Marek Mendyk podziękował za wspólną modlitwę oraz zwrócił się do katechetów: „pozdrawiam was, katecheci, którzy na pierwszej linii frontu podejmujecie ważną misję religijnego wychowania”, a następnie udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Po Mszy świętej wszyscy jej uczestnicy wyruszyli w „pielgrzymce wiary” do sanktuarium maryjnego w Brzesku, zatrzymując się po drodze na modlitwę dziękczynną przy studzience św. Ottona – historycznym miejscu, w którym mieszkańcy Pomorza w XII wieku przyjęli chrzest z rąk biskupa Ottona z Bambergu.

Wędrując do Matki Bożej Brzeskiej, pielgrzymi radośnie śpiewali pieśni maryjne oraz rozważali tajemnice różańca świętego. W pielgrzymce brał udział ks. kan. January Żelawski, poprzedni kustosz brzeskiego sanktuarium, obchodzący za miesiąc 50 – lecie swojego kapłaństwa (obecnie będący już na emeryturze).

Po przybyciu do Brzeska, gdzie pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium ks. Janusz Skoczeń oraz przedstawiciel władz samorządowych, katecheci wraz z Księdzem Biskupem i kapłanami złożyli kwiaty przed cudowną figurą. Podziękowali Matce Bożej za Jej matczyną miłość, za obecność w historii naszej Ojczyzny, za umacnianie naszych przodków w wierze, za opiekę nad Kościołem nad Odrą i Bałtykiem. Ukoronowaniem dziękczynnej pielgrzymki katechetów było zawierzenie Matce Bożej - Pani Pomorza swojego życia i dalszych losów ewangelizacji i katechizacji w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.

Ks. bp Marek Mendyk pożegnał się z pielgrzymami, a ks. dyr. Paweł Płaczek zaprosił wszystkich na poczęstunek na świeżym powietrzu oraz występy młodych artystów. Po posileniu się bigosem, jedząc pączki (po przebyciu tylu kilometrów nikt nie pamiętał o odchudzaniu), pielgrzymi zamienili się w widzów i słuchaczy, oglądając piękne widowisko o św. Ottonie, przygotowane przez uczniów z Wolina oraz podziwiając występy solistów i zespołów muzycznych (był zespół aż z Zamościa). Na scenie pojawił się również, ks. bp Henryk Wejman, który nawiązując do tematyki świętowania tak wspaniałych rocznic, serdecznie pozdrowił wszystkich uczestników tej pięknej uroczystości.

Sądząc po uśmiechniętych twarzach uczestników wspólnego świętowania, możemy być pewni, że to modlitewne, pielgrzymkowe i „festynowe” spotkanie bardzo się wszystkim podobało. Miejmy nadzieję, że ks. dyr. Paweł i s. Agnieszka już obmyślają programy kolejnych tego typu spotkań. Dziękujemy i czekamy z radosną niecierpliwością.

Tekst: Iwona Łosiewicz; fot. Tomasz Kogut

aktualizowano: 2016-07-20 15:02
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności